WhatsApp
Telefon
  • Doğuş Mah. Fetih Cad. No:282/D Karatay/KONYA

Ev Temizliği

'Aslan yattığı yerden belli olur' cümlesi ile başlayıp temizlik konusunda çorap söküğü gibi devam eden bir eleştiri yağmuruna tutuldunuz mu hiç? Nereden başlayacağımızı bilmediğimiz veya kendi başımıza yapamayacağımıza dair bahaneler üretmeden önce, elimize toz bezi alsak iyi olur. Konumuz ev temizliğinin olmazsa olmazları…

Maddi durumu müsait olan ya da çalışma hayatı nedeni ile ev temizliğini kendisi yapmayan kişiler için temizlik görevlisi bulma ve fiyatlandırmalarla ilgili yazının sonuna doğru bilgiler paylaşacağız. Ancak zaman zaman, istesek de istemesek de yaşadığımız yeri temizlemek zorundayız. Kimi zaman hijyen koşulları sağlamak ve devam ettirmek, kimi zaman ani gelen bir misafir nedeni ile temizlik yapmamız gerekebilir.

Ev temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kendi sağlığınızdır. Ev temizliğinde kullanılacak malzemelerle ilgili doğru seçimler yapmak ve bu malzemelerle mümkün olduğunca temastan kaçınmak önemlidir. Günümüzde kimyasal ev temizlik malzemeleri ve vücuda verdiği zararlarla ilgili bolca bilgilendirme makaleleri yayınlanırken, bu konuya kayıtsız kalmak mümkün değil. Sirke, karbonat gibi doğal temizleyici yöntemler, her ne kadar kullanıcıları %100 tatmin etmese de ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerine maruz kalmak yerine tercih edilebilir. Doğada çözünen, vücutta temas ettiği yere zarar vermeyen ve etrafı pırıl pırıl yapabilecek organik temizlik ürünlerini piyasada farklı markaların adı altında bulabilirsiniz. Seçiminizi yapmadan önce ürünlerle ilgili yorumları, karşılaştırmaları okumayı unutmayın. Hazırsak temizliğe başlayabiliriz.

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?
İlk önce ev temizliğine nereden başlanır bir bakmak gerekiyor. Enerjinizi doğru kullanabilmek adına mutlaka bir planınız olsun. Örneğin, dağınıklık ve daha fazla işin olduğu bir yerden başlamak yerine daha az kullanılan odalardan başlamak, size vakit kaybettirecek ve daha çok yorulmanıza sebep olacaktır. En zor kısma piliniz bitmek üzereyken geçmek de zor olacaktır.

kovada temizlik malzemeleri taşıyan bir kadın

Salon ve mutfak genellikle bir evin en çok zaman alan kısmıdır. Her ne kadar banyo temizliği birçok kişi için korkutucu olsa da yapılan temizlik sırasında sık sık girilip çıkılacağından, en sona bırakılacak yerler arasında olmalıdır. Özellikle banyo mobilyaları ve fayansların temizliği bu noktada önem kazanır. Temizlik sırasında odalar arası geçişin çok olduğu antre ve kapı girişlerini de sonraya bırakabilirsiniz.

Sıralamanızı İyi Yapın!
Evimizdeki günlük dağınıklığa çeki düzen verdikten sonra şayet genel ev temizliği yapacaksak; öncelikle perdeleri çıkarıp çamaşır makinesine atabilir, ardından cam silmeye geçebiliriz. Koltuk ya da masa örtüsü gibi yıkanabilir ev eşyaları, yıkama sırasında yerini alırken biz de sıra ile diğer işlere geçebiliriz. Genel ev temizliğinde nereden başlanacağı, genel olarak tozların havaya kalkabileceği ve tekrar evin kirlenmesi ihtimali üzerine kuruludur. Bu nedenle en dış bölge olan camlardan başlanır. Daha sonra koltuklar ve halılar süpürülüp silinir, tozları aldıktan sonra en son yerleri süpürerek odalardaki genel temizliği bitirmiş oluruz. Banyo, temizlik yaparken en çok kirletilen alan olduğundan en son banyo silinip yıkanır. Böylece ev tertemiz olur.

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?
Detaylı ev temizliği yaparken, genel ev temizliğine ek olarak; duvarlar, kapılar, dolap içleri, yatak ve koltukların alt kısımları, uzun zamandır hiç dokunmadığınız, görünür olmayan tüm detayları temizlemek gerekir. Atılacak, artık görevini tamamlamış eşyalarla işe başlayabilirsiniz. İlk başta vazgeçmek zor olsa da sonrasında bir rahatlama geleceği deneyimle sabittir. Temizlik işlemi boyunca kapılar ve camlar açık kalabilir. Böylelikle tertemiz, sinmiş kokulardan arınmış bir eviniz olur.

Uzun zamandır yıkamadığınız yatak, koltuk, masa örtüleri, halılarınız, perdeleriniz yıkanıp kurutulur. Camlar, duvarlar, kapılar dip köşe temizlenir. Mutfak temizliğinde ise lavabo ya da dolap üstü gibi daha az el değen yerlere öncelik verilip, yağ kalıntılarından kurtularak dolap içlerine geçmek yerinde olacaktır. Zira dolap içlerinde el oyalayan kısım yalnızca karışıklık ya da ufak tefek tozlar olabileceğinden, aslında daha az zamanınızı alacaktır. Unutmayın, mutfak dekorasyonunuzun her daim şık görünmesi için temizlik şarttır.

Genel temizlikte banyoya şöyle bir çeki düzen verip yıkamak yeterli olur ama detaylı temizlikte; derzler, klozet çevresi ve kapakları, küvet ya da duşakabin hijyen sağlayacak temizlik malzemeleriyle, ince detaylara özen göstererek temizlenmelidir. En son varsa banyodaki dolap içleri ve aynalar silinir. Temizliğin son aşamasında hava ile tekrar gelen toz varsa alınır ve yerler antreye kadar silinerek temizlik bitirilir. Temizliğin başında yıkayıp kuruttuğunuz perde, koltuk örtüsü, halı gibi ev eşyaları yerleştirdikten sonra artık tertemiz olan evinize merhaba diyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Temizlik Nedir?

Temizlik Nedir açık ve kapalı tüm alanlarda, toz, leke, kir, çöp ve gözle görülmeyen bakteri ve mikropların oluşturmuş olduğu kirliği bertaraf ederek, bu unsurların temizlik teknikleriyle ortadan kaldırılması işlemidir.Temizlik, insan hayatında büyük önem arz eden bir öğedir. Yaşam ve çalışma alanlarımızın temiz ve hijyenik olması yaşam kalitemizi yükseltir, hastalık ve mikroplardan arınmış bir yaşama sahip olmamızı sağlar. Günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen bakteri,mikrop ve virüsler, temiz olmayan ve hijyenden uzak ortamlarda oluşup üremektedir. Bu ortamları sağlığımız için mutlaka steril ve temiz ortamlar haline getirmeliyiz. Bu temizliği ve hijyenik ortamları oluşturmamız açısından temizlik şirketlerinin önemi çok büyüktür. Seçilen şirketin Profesyonel ve deneyimli bir temizlik şirketi olmasına dikkat etmemiz gerekir.Aksi takdirde yanlış temizlik uygulamaları sonucu yapınızın zemini, camları ,hatta eşyalarınız bile zarar görebilir.Sosyal hak ve hükümlülükleri sağlanmamış kişilerin temizlik personeli olarak çalıştırılması sonucunda doğabilecek yükümlülükler, oluşabilecek kazalar sonucu meydana gelen yaralanmalar ve istenmeyen olaylar yaşandığında ise daha büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu ve bunun gibi mağduriyetler yaşamamak için temizlik firmalarını seçerken, kurumsallaşmış, referansları güçlü ve sektörde deneyimli temizlik şirketlerini tercih ettiğiniz takdirde, almış olduğunuz hizmetten memnun kalacağınızı ümit ediyoruz.

Yerlerin vakumlanması,çöplerin evden uzaklaştırılması,cam ve çerçevelerin silinmesi,mutfak dolaplarının silinmesi , balkonların yıkanması varsa camlarının silinmesi,banyo,wc,lavaboların temizlenmesi derzlerin temizlenmesi ve hijyeni sağlanması,varsa bakır,prinç,sarı çelik ürünlerin parlatılması,televizyon,pc, v.b şeylerin silinmesi gerekirse halı koltuk silimi gerekirse halılarınız evinizden alınarak anlaşmalı olduğumuz halı fabrikamızda yıkanması duvardan duvara halılarınız varsa silinmesi gerekirse yerinde halı koltuk yıkama ekibimiz ile yıkanması işlerini kapsamaktadır.

Periyodik Temizlik, temizlik alanın günlük temizliğini kapsamaktadır. Hergün masaların temizlenmesi, çöp kovalarının boşaltılması, halıların vakumlanması, mermer veya granit alanların paspaslanması, elektronik eşya, bilgisayar vb. cinsine göre uygun malzeme ve ekipmanla temizliğini içermektedir. Günlük olduğu için kalıcı bir temizlik sağlar. Böylelikle yaşadığınız ve çalıştığınız alanlar daha hijyenik olur. Temizlik Programlarının oluşturulmasında ve temizlik maddelerinin seçilmesinde yüzeyin cinsi ve özellikleri dikkate alınır. Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.

Genel temizlik, periyodik temizliğe göre daha kapsamlı ve daha detaylı bir temizlik çeşitidir. Günlük yapılan temizliğin yanında, yüzeylerin ve malzemelerin koruma bakımı yapılır. Koltuk, halı ve camların detaylı bir şekilde temizliği yapılır.. Duvarlar silinir, üzerinde lekeler var ise özel buhar makinelerimiz yardımıyla çıkarılır. Bilgisayar ve elektronik aletlerin kompresörlerle hassas temizliği yapılır. Kısacası genel temizlik, temizlenecek alanın detaylı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar temizliğini kapsamaktadır.Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.