WhatsApp
Telefon
  • Doğuş Mah. Fetih Cad. No:282/D Karatay/KONYA

Hastane Temizliği

Öncelikli olarak tavsiye niteliğindedir. Herkes gibi bizde aklı vermeyi seviyoruz. Belki birinin işine yarar.

HASTANE TEMİZLİĞİ İÇİN ÖNERİLER;

Hastaneler hijyenik olması en önemli olan yerlerin başında gelir.Binlerce hastanın gün içinde giriş çıkış yaptığı, yine yüzlerce insanın yataklı tedavi aldığı hastanelerde hijyen seviyesi daima üst seviyelerde olması gerekir. Hastanelerde hijyenin en üst noktası olan steril bölgelerin temizliği ise ayrı bir özen ister. Bu nedenden ötürü hastanenin temizlik özel birimleri bulunur. Genel temizliğinin temizlik şirketleri tarafından yapıldığı hastanelerde denetimler doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel birim tarafından denetlenir.

 

 

HASTANE TEMİZLİĞİ CİDDİ İŞTİR;

Gün içinde insan sirkülasyonunun bir hayli fazla olduğu hastanelerde mikrop ve virüslerin hızlı biçimde yayılması ve tedavi altında olan hastaları ciddi oranda etkilemesini önlemek amacıyla hastanelerdeki yapılan temizlik farklı bir önem taşır.Temizlik şirketi elemanları tarafından yapılan hastane temizliği öncesinde temizlik çalışanlarına hastane bünyesinde oluşturulan ve doktor ile hemşirelerden oluşan bir birim tarafından eğitim verilir.Hastane temizliğindeki hijyenin sağlanmasında bu eğitimler önemli bir yere sahiptir.

HASTANE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR;

Hastanelerdeki temizlik sistemi hazırlanan bir program ve risk alanlarının derecelendirilmesine yönelik gerçekleştirilir. Bu derecelendirmeye göre temizliğin nasıl yapılması gerektiği ortaya konur ve temizlik şirketi elemanlarından bu kurallara uyması beklenir. En üst düzeyde temizlik yapılması gereken bu alanların başında ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri ve bu alanların içinde bulunan,banyo, koridor, depo ve personel odaları gelir. Bu alanlarda sık ve etkili temizlik yapılması şarttır. Bu alanlarda ise temizlik sık ve anında yapılmalıdır. Kirlenen yer anında dezenfekte edilmesi gerekir. Bu alanları ise acil servis, merkezi sterilizasyon ünitesi, mikrobiyoloji laboratuvarı ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan, banyo, koridor, personel odalarını kapsar.Düzenli olarak temizlik yapılması gereken alanlardır. Bu alanlar ise mutfak, genel klinikler, koroner yoğun bakım ünitesi, laboratuvarlar, bekleme salonları, Günlük kullanım alanları, poliklinikler, morg, kafeterya ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan asansörler, merdivenler, banyolar, toplantı odaları, personel odaları, depolardır. Bu alanlar ise çoğunlukla idari işlerin yapılandığı alanlardır ve düzenli olarak temizlik yapılması yeterlidir.

HASTANE TEMİZLİĞİ ÖNERİLERİ;

Hastane temizliği sırasında temizlik personelinin temizliği de çok önemlidir. O yüzden her katın ayrı bir temizlik personeli vardır ve bu personelin temizlik yaparken eldiven giymesi şarttır.Hastane temizliği önerilerinin başında temizlik bitiminde ise personelin daima elini yıkaması beklenir. Öte yandan temizlik sırasında tozu kaldıracak müdehale yapılmaması istenir. Temizlikte az toz oluşturacak yöntemler seçilmelidir.Ayrıca her alan için ayrı bez kullanılması ve bezlerinde tüy bırakmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Temizlik Nedir?

Temizlik Nedir açık ve kapalı tüm alanlarda, toz, leke, kir, çöp ve gözle görülmeyen bakteri ve mikropların oluşturmuş olduğu kirliği bertaraf ederek, bu unsurların temizlik teknikleriyle ortadan kaldırılması işlemidir.Temizlik, insan hayatında büyük önem arz eden bir öğedir. Yaşam ve çalışma alanlarımızın temiz ve hijyenik olması yaşam kalitemizi yükseltir, hastalık ve mikroplardan arınmış bir yaşama sahip olmamızı sağlar. Günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen bakteri,mikrop ve virüsler, temiz olmayan ve hijyenden uzak ortamlarda oluşup üremektedir. Bu ortamları sağlığımız için mutlaka steril ve temiz ortamlar haline getirmeliyiz. Bu temizliği ve hijyenik ortamları oluşturmamız açısından temizlik şirketlerinin önemi çok büyüktür. Seçilen şirketin Profesyonel ve deneyimli bir temizlik şirketi olmasına dikkat etmemiz gerekir.Aksi takdirde yanlış temizlik uygulamaları sonucu yapınızın zemini, camları ,hatta eşyalarınız bile zarar görebilir.Sosyal hak ve hükümlülükleri sağlanmamış kişilerin temizlik personeli olarak çalıştırılması sonucunda doğabilecek yükümlülükler, oluşabilecek kazalar sonucu meydana gelen yaralanmalar ve istenmeyen olaylar yaşandığında ise daha büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu ve bunun gibi mağduriyetler yaşamamak için temizlik firmalarını seçerken, kurumsallaşmış, referansları güçlü ve sektörde deneyimli temizlik şirketlerini tercih ettiğiniz takdirde, almış olduğunuz hizmetten memnun kalacağınızı ümit ediyoruz.

Yerlerin vakumlanması,çöplerin evden uzaklaştırılması,cam ve çerçevelerin silinmesi,mutfak dolaplarının silinmesi , balkonların yıkanması varsa camlarının silinmesi,banyo,wc,lavaboların temizlenmesi derzlerin temizlenmesi ve hijyeni sağlanması,varsa bakır,prinç,sarı çelik ürünlerin parlatılması,televizyon,pc, v.b şeylerin silinmesi gerekirse halı koltuk silimi gerekirse halılarınız evinizden alınarak anlaşmalı olduğumuz halı fabrikamızda yıkanması duvardan duvara halılarınız varsa silinmesi gerekirse yerinde halı koltuk yıkama ekibimiz ile yıkanması işlerini kapsamaktadır.

Periyodik Temizlik, temizlik alanın günlük temizliğini kapsamaktadır. Hergün masaların temizlenmesi, çöp kovalarının boşaltılması, halıların vakumlanması, mermer veya granit alanların paspaslanması, elektronik eşya, bilgisayar vb. cinsine göre uygun malzeme ve ekipmanla temizliğini içermektedir. Günlük olduğu için kalıcı bir temizlik sağlar. Böylelikle yaşadığınız ve çalıştığınız alanlar daha hijyenik olur. Temizlik Programlarının oluşturulmasında ve temizlik maddelerinin seçilmesinde yüzeyin cinsi ve özellikleri dikkate alınır. Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.

Genel temizlik, periyodik temizliğe göre daha kapsamlı ve daha detaylı bir temizlik çeşitidir. Günlük yapılan temizliğin yanında, yüzeylerin ve malzemelerin koruma bakımı yapılır. Koltuk, halı ve camların detaylı bir şekilde temizliği yapılır.. Duvarlar silinir, üzerinde lekeler var ise özel buhar makinelerimiz yardımıyla çıkarılır. Bilgisayar ve elektronik aletlerin kompresörlerle hassas temizliği yapılır. Kısacası genel temizlik, temizlenecek alanın detaylı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar temizliğini kapsamaktadır.Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.