WhatsApp
Telefon
  • Doğuş Mah. Fetih Cad. No:282/D Karatay/KONYA

Okul Temizliği

Neden Temiz Bir Okul
Okulların temizlik sistemlerinin doğrudan insan sağlığını, kişisel imajı, kendine güveni, davranışları ve bütünde akademik performansı kısacası bütün hayatı etkilediği artık yaygın olarak dünya genelinde bilinmektedir. Ancak “temiz okullarda” eğitim gören çocuklar, sağlıklı, başarılı ve geleceğe hazırlıklı olabilirler.

“Her bir çocuk ve okul çalışanının temiz ve bakımlı, çevresel olarak daha güvenli ve sağlık bilinci oluşmuş bir ortamda yaşama hakkı vardır; okullar çevresel olarak sorumluluk bilincine sahip davranışlara örnek oluşturmalıdırlar.”
Okullarda temizlik hizmetlerinin bir hijyen yönetim sistem standardıyla çözümlenmesi önemli öncelikli ve acil bir konudur.
Temizlik (hijyen) yönetim sistem standardı olan bir işleyişle temizlenen okullarda bu tür sistemli temizliğin yararları da kısa, orta ve uzun vadede etkin bir şekilde gözlemlenebilecektir. Bu tür temiz ve düzenli okulların vereceği mesaj şu olacaktır:

“Biz öğrencimizi, öğretmenimizi ve çalışanımızı korur ve onlara değer veririz”. Bu tür çevresel özen, kişilerin davranışlarını ve en nihayetinde performansı ve özellikle devamlılığı şekillendirecektir. Devamlı izlenip önleyici tedbirlerin alındığı sistemde ise bunların çok kısa zamanda ve uygun maliyetlerle önlemi alınabilecektir. Önleyici ve koruyucu tedbirler sürekli alaka ve kaynak gerektirirler. Bu da dikkatli ve özenli bir gözlemleme ve güvenilir bir aksiyon planına yol açar ve pozitif bir etki ile sonuçlanır. Kısacası “temiz okul” denildiğinde bina yapımları ve donanımları kullanıma uygun, kolay temizlenebilir malzemeler kullanılmış ve yapılan temizliklerin bir sistem ve takip içerisinde ölçümlenebilir ve sürdürülebilir olması demektir. Kısacası temiz okul;

Hijyen yönetim sistem standardı = Sağlıklı çocuk gelişimi+ Verimli çalışma gücü+kontrol edilebilir maliyet= Kaliteli yaşam süreci demektir.

Neden Temiz Bir Okul?
TEMO'lu Okulda Hayat
1. Okul binalarında hava kalitesi sağlığa uygundur.

Çünkü havaya sağlıksız etki katan küf, pas, nem, radon, karbondioksit gibi zararlı etkenler için önlem alınmıştır. Havalandırmalar kontrol altındadır. Temizlik işleri planlı olarak okul binalarında çocukların kimyasal maddelerden etkilenmeyeceği şekilde gerçekleştirilmektedir.

2. Bütün alanlardaki hijyen risk faktörleri kontrol altındadır.
Okul yapısına göre risk alanları tespit edilmekte, önlemler bu risk alanlarına göre kontrol altına alınmaktadır.

Neden Temiz Bir Okul?
“Temiz” Okul, Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Gelecek!!!
Okulların temizlik sistemlerinin doğrudan insan sağlığını, davranışları ve bütünde akademik performansı etkilediği artık yaygın olarak dünya genelinde bilinmektedir. Ancak “temiz okullarda” eğitim gören çocuklar, sağlıklı, başarılı ve geleceğe hazırlıklı olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Temizlik Nedir?

Temizlik Nedir açık ve kapalı tüm alanlarda, toz, leke, kir, çöp ve gözle görülmeyen bakteri ve mikropların oluşturmuş olduğu kirliği bertaraf ederek, bu unsurların temizlik teknikleriyle ortadan kaldırılması işlemidir.Temizlik, insan hayatında büyük önem arz eden bir öğedir. Yaşam ve çalışma alanlarımızın temiz ve hijyenik olması yaşam kalitemizi yükseltir, hastalık ve mikroplardan arınmış bir yaşama sahip olmamızı sağlar. Günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen bakteri,mikrop ve virüsler, temiz olmayan ve hijyenden uzak ortamlarda oluşup üremektedir. Bu ortamları sağlığımız için mutlaka steril ve temiz ortamlar haline getirmeliyiz. Bu temizliği ve hijyenik ortamları oluşturmamız açısından temizlik şirketlerinin önemi çok büyüktür. Seçilen şirketin Profesyonel ve deneyimli bir temizlik şirketi olmasına dikkat etmemiz gerekir.Aksi takdirde yanlış temizlik uygulamaları sonucu yapınızın zemini, camları ,hatta eşyalarınız bile zarar görebilir.Sosyal hak ve hükümlülükleri sağlanmamış kişilerin temizlik personeli olarak çalıştırılması sonucunda doğabilecek yükümlülükler, oluşabilecek kazalar sonucu meydana gelen yaralanmalar ve istenmeyen olaylar yaşandığında ise daha büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu ve bunun gibi mağduriyetler yaşamamak için temizlik firmalarını seçerken, kurumsallaşmış, referansları güçlü ve sektörde deneyimli temizlik şirketlerini tercih ettiğiniz takdirde, almış olduğunuz hizmetten memnun kalacağınızı ümit ediyoruz.

Yerlerin vakumlanması,çöplerin evden uzaklaştırılması,cam ve çerçevelerin silinmesi,mutfak dolaplarının silinmesi , balkonların yıkanması varsa camlarının silinmesi,banyo,wc,lavaboların temizlenmesi derzlerin temizlenmesi ve hijyeni sağlanması,varsa bakır,prinç,sarı çelik ürünlerin parlatılması,televizyon,pc, v.b şeylerin silinmesi gerekirse halı koltuk silimi gerekirse halılarınız evinizden alınarak anlaşmalı olduğumuz halı fabrikamızda yıkanması duvardan duvara halılarınız varsa silinmesi gerekirse yerinde halı koltuk yıkama ekibimiz ile yıkanması işlerini kapsamaktadır.

Periyodik Temizlik, temizlik alanın günlük temizliğini kapsamaktadır. Hergün masaların temizlenmesi, çöp kovalarının boşaltılması, halıların vakumlanması, mermer veya granit alanların paspaslanması, elektronik eşya, bilgisayar vb. cinsine göre uygun malzeme ve ekipmanla temizliğini içermektedir. Günlük olduğu için kalıcı bir temizlik sağlar. Böylelikle yaşadığınız ve çalıştığınız alanlar daha hijyenik olur. Temizlik Programlarının oluşturulmasında ve temizlik maddelerinin seçilmesinde yüzeyin cinsi ve özellikleri dikkate alınır. Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.

Genel temizlik, periyodik temizliğe göre daha kapsamlı ve daha detaylı bir temizlik çeşitidir. Günlük yapılan temizliğin yanında, yüzeylerin ve malzemelerin koruma bakımı yapılır. Koltuk, halı ve camların detaylı bir şekilde temizliği yapılır.. Duvarlar silinir, üzerinde lekeler var ise özel buhar makinelerimiz yardımıyla çıkarılır. Bilgisayar ve elektronik aletlerin kompresörlerle hassas temizliği yapılır. Kısacası genel temizlik, temizlenecek alanın detaylı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar temizliğini kapsamaktadır.Projelere göre temizlenecek yüzeyler ve eşyalar değişiklik gösterir.Bu nedenle anlatım genel olarak yapılmıştır.